Mai multe persoane cu deficiențe neuromotorii din Episcopia Sălajului au primit în dar aparatură medicală. Acțiunea filantropică este rodul unei colaborări iniţiate în anul 2009, între Episcopia Sălajului şi comunitatea locală din Aalten-Olanda. Astfel, la începutul Postului Mare, au fost primite dispozitive medicale destinate persoanelor cu deficiențe neuromotorii și 100 de seturi de mobilier şcolar. Cu acest mobilier au fost dotate 4 săli de clasă ale Liceului Teologic „Sfântul Nicolae”din Zalău, 5 persoane cu deficienţe neuromotorii au primit scaune cu rotile.
Părintele Ioan Dâmbu, Cetăţean de onoare al comunei Zagra
Duminică, 21 iulie 2024, comunitatea euharistică din Zagra l-a primit pe noul său păstor duhovnicesc, în persoana Părintelui Vălean Ioan Grigore, după ce Părintele Ioan Dâmbu s-a pensionat, începând cu data de 1 iulie, în urma unei slujiri de aproape jumătate de veac...