Concert extraordinar CARMINA BURANA, cu tenorul ŞTEFAN von KORCH în linia solistică, pe 9 decembrie la Casa de Cultură a Studenților din CLUJ NAPOCA
CARMINA BURANA, lucrarea care la fiecare 2 minute începe să fie interpretată undeva în lume, își găsește drumul spre inima publicului din Cluj-Napoca, într-o punere in scenă şi interpretare demne de statutul său de emblemă a repertoriului vocal simfonic. De la forța devastatoare a celebrului „O Fortuna” până la momentele de lirism, exuberanță și umor, publicul va fi captivat de tumultul unic al acestei lucrări, de complexitatea țesăturii orchestrale, de impetuozitatea intervențiilor corale și de liniile solistice fascinante ce vor istorisi povestirile pe care Carl Orff le-a găsit într-o culegere de texte medievale şi le-a transformat în cea mai celebră lucrare vocal simfonică din lume.
Biletele sunt disponibile pe Ticketstore.ro, Biletlateatru.ro, Startickets.ro şi DynamicTicket.ro
Despre stagiunea Musical Extravaganza
Concertele au menirea de a oferi publicului bucuria întâlnirii cu nume reprezentative ale scenei lirice, într-un cadru mai restrâns, ce oferă o perspectivă diferită asupra actului artistic faţă de cea de pe impozanta scenă a operei, dar şi de a apropia genul clasic de publicul de toate vârstele. Spectatorii sunt invitaţi să îşi admire soliștii preferaţi într-o atmosferă selectă, completată de un acompaniament de cameră, ce pune în valoare interpreţii într-o lumină caldă şi personală.
Primele două stagiuni Musical Extravaganza, derulată sub îndrumarea artistică a tenorului Ştefan von Korch, a inclus peste 20 de concerte de succes, in care au încântat publicul, împreună cu solistul amfitrion: sopranele Oana Maria Şerban, Cristina Maria Oltean, Daniela Bucşan, tenorii George Vîrban, Mihai Urzicana, Andrei Mihalcea, Alin Stoica, baritonii Adrian Mărcan, Lucian PetreanşiFangShuang, pianistul Alexandru Burcă, acordeonistul Emy Drăgoi, pianista Bogdana Cocîrlea, pianistul Marius Groza şi Orchestra Teatrului Naţional de Operetă şi Musical Ion Dacian – în formula de salon şi Orchestra Filarmonicii Piteşti – cea mai avangardistă din ţară.






