Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Credincioșii bistrițeni s-au adunat în rugăciune la ediția a VII-a a evenimentului „O, Măicuță Sfântă!”

de | aug. 4, 2025

Duminică, 3 august 2025, la Catedrala „Coroana Maicii Domnului” din Bistrița, s-a desfășurat cea de-a VII-a ediție a manifestării religios-culturale „O, Măicuță Sfântă!”, un eveniment dedicat cinstirii Maicii Domnului în contextul Postului Adormirii.

Seara a început cu oficierea Slujbei Paraclisului Maicii Domnului, în prezența și cu participarea Preasfințitului Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord. Alături de ierarh au slujit părintele protopop Ioan Marius Pintican și un sobor de preoți din Bistrița, în prezența unui număr mare de credincioși, atât în interiorul catedralei, cât și în curtea acesteia.

În cuvântul de învățătură rostit după slujbă, Preasfințitul Macarie a vorbit despre mijlocirea grabnică a Maicii Domnului și despre rostul rugăciunii în această perioadă de post, subliniind că Preasfânta Fecioară rămâne sprijinul celor îndurerați și poarta deschisă către Dumnezeu.

După slujbă, a urmat concertul de pricesne susținut de îndrăgiți interpreți ai județului Bistrița-Năsăud și din alte zone ale țării. Cu acest prilej, arhidiaconul Ieremia Sărmaș a lansat albumul său de pricesne intitulat „Iar(t)ă-mă, Doamne!”, moment intens și emoționant, primit cu bucurie de public.

Evenimentul i-a adus în fața credincioșilor pe:
Cornelia Ardelean Archiudean, Alexandru Pugna, Livia Harpa, Ileana Matus, Mirela Petruș, Ioana Măgherușan, Andreea și Maria Pavelean, Larisa Bozbici, Mădălina Oltean, alături de alți interpreți apropiați de repertoriul religios și tradițional.

În semn de prețuire pentru implicarea sa constantă în viața religioasă și culturală a comunității, Preasfințitul Părinte Macarie i-a oferit părintelui protopop Ioan Marius Pintican „Crucea Nordului”, cea mai înaltă distincție a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Evenimentul a fost organizat de Ziarul „Răsunetul”, în parteneriat cu Protopopiatul Ortodox Bistrița și Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud. Menuț Maximinian, directorul ziarului „Răsunetul”, a exprimat la rândul său recunoștința pentru acest moment de rugăciune, cânt și comuniune, desfășurat sub ocrotirea Maicii Domnului.

Manifestarea s-a încheiat cu intonarea la unison a pricesnei „O, Măicuță Sfântă”, cântată de interpreți, preoți și credincioși într-un glas, într-o atmosferă de profundă emoție și comuniune sufletească.

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...