Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Credincioşii din Berchieşu în pelerinaj duhovnicesc

de | mai 19, 2018

Sâmbătă 19 mai, credincioşii Parohiei Ortodoxe ,,Sf. Arh. Mihail şi Gavriil”  din localitatea Berchieşu, protopopiatul Turda, judeţul Cluj au participat la un pelerinaj de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru toate binefacerile primite.

Primul popas duhovnicesc a fost la Sf. Mănăstire ,,Adormirea Maicii Domnului” de la Izbuc din judeţul Bihor, unde s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului o copie a unei icoane de la Muntele Athos, apoi au avut bucuria de-a se închina la o parte din lemnul Sfintei Cruci a Domnului nostru  Iisus Hristos şi la sfintele moaşte ale Sfântului Nectarie Taumaturgul.

De asemeni au putut observa o icoană pictată de însuşi părintele Arsenie Boca, după care au coborât la izvorul tămăduitor din incinta mănăstirii, unde se spune că mulţi bolnavi s-au vindecat şi împreună cu monahul Isidor au săvârşit Acatistul Sfântului Acoperământ.

Apoi credincisoşii s-au îndreptat spre  Mănăstirea ,,Sf. Ioan Iacob Hozevitul” de la Piatra Craiului,  judeţul Cluj unde s-au închinat la o copie a icoanei   Maicii Domnului Pantanasa de la Mănăstirea Vatopedu, precum şi la moaştele Sf. Efrem cel nou şi la icoana sfântului, apoi s-a vizitat muzeul mănăstirii care adăposteşte obiecte tradiţionale: costume populare, covoare cusute la război.

Al treilea popas duhovnicesc a fost la Mănăstirea ,,Naşterea Maicii Domnului” de la Ciucea, unde  s-au închinat în bisericuţa de lemn, monument istoric,  apoi  s-a vizitat mausoleul unde îşi doarme somnul de veci ctitorul mănăstirii poetul transilvănean Octavian Goga şi soţia sa Veturia Goga.

 

Pr. Florin Negru

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...