Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Credincioșii Parohiei „Sfântul Dumitru” din Florești, în pelerinaj la mănăstirile din Oltenia

de | sept. 27, 2016

În perioada 23 – 25 septembrie 2016, Parohia Ortodoxă “Sfântul Dumitru” din Florești, prin centrul de pelerinaje “Renașterea”, a organizat un pelerinaj la mănăstirile din Oltenia.

Au participat 50 de credincioși din parohie, iar pe traseu au fost vizitate cele mai vestite mănăstiri din Oltenia, precum:  Curtea de Argeș, Govora, Dintr-un Lemn, Polovraci, Bistrița și Lainici.

Sâmbătă seara, cu toții au luat parte la slujba de priveghere, iar  apoi la Sfânta Liturghie, la mănăstirea Tismana, unde o parte din pelerini s-au spovedit și au fost împărtășiți.

„Au fost trei zile minunate la locurile sfinte ale noastre, ne-am închinat la multe icoane făcătoare de minuni, precum și la sfinte moaște, ne-am rugat, ne-am încărcat duhovnicește, revenind acasă plini de Har, de bunătate și de dragoste.”, ne-a transmis părintele Cristian Perșa, participant la pelerinaj.

 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...