Viaţa noastră spirituală depinde de felul raportării noastre la Hristos. Împărtăşirea noastră de Hristos, care culminează în Sfânta Euharistie, ne conferă viaţă şi lucrează în noi eliberarea de moarte. Asupra frecvenţei acestui act s-au purtat de-a lungul timpului mai multe controverse. Credincioşii au fost mereu frământaţi de întrebarea: ne împărtăşim mai des sau mai rar? Oricând însă ne apropiem de dumnezeiasca Euharistie noi trebuie să o facem cu pregătire şi cu sentimentul nevredniciei. În felul acesta Dumnezeu poate lucra în noi o înnoire duhovnicească. Asupra acestui aspect au reflectat preoţi şi teologi, în dorinţa lor de a lumina poporul.
Catehism. ABC-ul credinței | Sensul trupului în viața spirituală II
Tema acestei emisiuni este sensul trupului în viața spirituală. Abordăm așadar o temă de antropologie dar care are implicații și în spiritualitate sau eclesiologie. Suntem ființe duale (trup și suflet) iar viața în Hristos nu se referă doar la suflet, ea este...



