Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Excursie gratuită pentru 22 de copii din Parohia Ortodoxă Telcișor

de | iul. 31, 2017

Parohia Ortodoxă Telcișor din Protopopiatul Năsăud în colaborare cu Primăria Comunei Telciu a organizat la sfârșitul lunii o excursie gratuită pentru 22 de copii, participanți la proiectele catehetice desfășurate în parohie.

Copiii, însoțiți de parohul din Telcișor, Tofan Vasile Ovidiu, au vizitat mai întâi mănăstirea ,,Sfânta Ana” de la Rohia, județul Maramureș. Aici tinerii s-au întâlnit cu viețuitorii acestui locaș și au aflat frumoase lucruri despre viața și activitatea din mănăstire. Copiii au cântat pricesne, s-au rugat, au vizitat chilia părintelui Nicolae Shteinhard, biblioteca,  precum și muzeul mănăstirii.

De asemenea, tinerii telcișoreni au vizitat mănăstirea ,,Adormirea Maicii Domnului” de la Nicula, județul Cluj. Aici s-au închinat icoanei făcătoare de minuni și s-au bucurat de împrejurimi.

Excursia a continuat cu vizitarea ,,Salinei Turda” din municipiul Turda, pentru mulți dintre copii aceasta fiind o premieră.

Aceste activități fac parte din proiectul catehetic ,,Școala duminicală” desfășurat în Telcișor pentru a oferi copiilor și tinerilor din parohie, șansa de a participa la activități educative, recreative, de socializare și de petrecere a timpului liber.

Parohia năsăudeană Telcișor a fost desemnată de două ori (2012 și 2014), câștigătoarea Locului I la concursurile naționale de miniproiecte social-filantropice,  ,,Copilul învață iubirea lui Hristos” și ,,Sfânta Liturghie, izvorul vieții creștine”, fiind premiată la Patriarhia Română.

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...