Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Final de an școlar la SeminarulTeologic Ortodox din Cluj Napoca

de | iun. 14, 2018

Ca de fiecare dată și anul acesta, la festivitatea de premiere a participat alături de cadrele didactice, părinți și copii, ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.

În deschiderea evenimentului, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, pr. lect. univ. dr Liviu Vidican Manci, în calitate de gazdă, a rostit un scurt cuvânt în cadrul căruia a subliniat că și anul acesta vor absolve aproape 800 de elevi:

În cuvântul de felicitare rostit cu acest prilej, Părintele Mitropolit Andrei i-a încurajat pe copii să aibă o atitudine morală demnă, care să contamineze într-un mod pozitiv pe cei din jur și le-a urat vacanță plăcută:

Prezent la eveniment a fost și inspectorul pt disciplina religie la nivelul județului Cluj, părintele Marian Sidon, care a transmis un cuvânt de apreciere din partea Inspectoratului Școlar Județean Cluj:

Cei aproape 800 de elevi au absolvit astăzi cursurile ciclului primar, gimnazial și liceal.

Cele două festivități au avut loc la Facultatea de Teologie ortodoxă din localitatea și la Cinema Florin Piersic.

 

 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...