Primul grup sosit la Întâlnirea tinerilor ortodocși din Europa vine dintr-o zona cu o istorie lungă și un prezent complicat. Este vorba de grupul palestinienilor, din Beit Sahour și Fâșia Gaza. Au fost alături de noi în studioul Radio Renașterea Tawfig Alamash, Renal Zughbi, Hamdi Bannourah. Cel din urmă dintre ei este absolvent al Universității Aurel Vlaicu din Timișoara, unde a studiat în urmă cu 30 de ani. Paul Siladi a stat de vorbă cu ei în studioul Radio Renașterea.
Părintele Ioan Dâmbu, Cetăţean de onoare al comunei Zagra
Duminică, 21 iulie 2024, comunitatea euharistică din Zagra l-a primit pe noul său păstor duhovnicesc, în persoana Părintelui Vălean Ioan Grigore, după ce Părintele Ioan Dâmbu s-a pensionat, începând cu data de 1 iulie, în urma unei slujiri de aproape jumătate de veac...