Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Icoana Maicii Domnului de la Nicula, la hramul Mănăstirii „Sfânta Elisabeta” din Cluj-Napoca

de | apr. 24, 2020

Mănăstirea clujeană „Sfânta Elisabeta” și-a sărbătorit ocrotitoarea în prezenta, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Andrei și a Preasfințitului Părinte Vasile Flueraș. Cu ocazia hramului, ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie, alături de un sobor restrâns de slujitori. La finalul Sfintei Liturghii, Mitropolitul Clujului, împreună cu obștea au întampinat procesiunea cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a adresat un cuvânt duhovnicesc viețuitoarelor așezământului monahal. Raportându-se la Sf. Elisabeta, ierarhul a vorbit despre sfințirea vieții. De asemenea, rugăciunile IPS Sale au fost adresate și celorlalți sfinți pomeniți în aceste zile.

După oficiera Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit Andrei, Preasfințitul Vasile, soborul de slujitori și obștea mănăstirii au întampinat procesiunea cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului a organizat o procesiune cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Nicula, vineri, 24 aprilie 2020, la sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, în cele două reședințe de județ ale eparhiei: Cluj-Napoca și Bistrița, pentru a oferi o mângâiere sufletească bolnavilor, care suferă în spitale sau la casele lor de pe urma noului coronavirus, dar și pentru a-i întări pe medici și pe cei care muncesc în spitale.

Mânăstirea „Sfânta Elisabeta” din Cluj-Napoca a fost înființată în anul 1934 de vrednicul de pomenire episcop Nicolae Ivan, la propunerea Societății Ortodoxe a Femeilor Române.

A funcționat o perioada în clădirea „vechii teologii” de pe strada Avram Iancu, nr. 6, punându-se astfel, bazele unui Institut al surorilor de caritate.

Desființat în timpul regimului comunist, așezământul monahal a fost reînființat în anul 2011, la inițiativa ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Mănăstirea este situată pe strada Arţarului, în cartierul Bună Ziua din Cluj-Napoca. Aici vieţuiesc 7 maici, conduse de maica stareță, stavrofora Maria Asaftei, iar duhovnicul mănăstirii este protos. Siluan Popescu.

 

Sfânta Cuvioasă Elisabeta, cea care ocroteste mănastirea clujeană, este pomenită anual în calendarul ortrodox pe 24 aprilie.

S-a născut în cetatea Heracleea Traciei si dupa ce a ramas orfană la vârsta de 12 ani, şi-a împărţit averea săracilor şi a intrat în obştea mănăstirii Sfântul Gheorghe, din Constantinopol.

 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...