Radio RENAȘTEREA

 LIVE

ÎPS Andrei, mesajul de Crăciun: „Pruncul Iisus ce se naște este Domnul Păcii”

de | dec. 22, 2016

Pruncul nevinovat, născut în ieslea din Betleem, este Domnul Păcii, a spus ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, în mesajul de Crăciun transmis prin intermediul presei clujene, credincioșilor pe care îi păstorește. Ierarhul a explicat că Pruncul Iisus vine să aducă și în lumea de azi, care este atât de învrăjbită, pacea, comuniunea și împăcarea între neamuri. Tot în mesajul de Crăciun ÎPS Andrei a vorbit despre nevinovăția pruncilor. În acest context a amintit de rata mare a avorturilor din România și de educația precară a copiilor și a tinerilor. Acestea, a spus Părintele Mitropolit, că sunt principalele probleme ale societății românești. Înaltpreasfintitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și-a încheiat mesajul de Crăciun cu îndemnul de a fi nevinovați ca pruncii, pentru că altfel nu vom moșteni împărăția cerurilor.

Aici puteți asculta mesajul integral:

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...