Radio RENAȘTEREA

 LIVE

„Luna credincioşilor” la parohia clujeană „Naşterea Domnului”

de | ian. 12, 2016

La Parohia ”Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca, păstorită de părintele Nicolae Buda, în luna ianuarie a fiecărui an se derulează Proiectul ”Luna credincioșilor”. În cadrul acestui proiect, în fiecare duminică, începând din 10 ianuarie, sunt sărbătoriți credincioșii din parohie care au avut evenimente deosebite în viața lor în anul 2015. Vor fi sărbătorţi membrii familiilor vârstnice şi ai celor recent formate, credincioșii care au avut succese deosebite la competiții şi va fi desemnat „Cel mai fidel cititor” al bibliotecii parohiei.DSCN7816

Mai întâi, în cadru festiv, după priceasnă, s-a sărbătorit pensionarea la limită de vârstă a părintelui Valentin Bochiș, care în ultimii cinci ani a slujit cu devotament sfânta biserică. A fost felicitat, cu acest prilej, de către părintele vicar Iustin Tira care a citit diploma de aleasă
recunoștință acordată de către Înaltpreasfinţitul Andrei, Arhiepiscopul şi Mitropolitul Clujului. Protopopul de Cluj II, Gheorghe Braica, prezent la această festivitate, i-a adresat părintelui Valentin Bochiş urările cuvenite cu acest prilej. Din partea credin­cioșilor parohiei a primit o icoană cu Sfântul Valentin, o diplomă și un buchet de flori care reprezintă recunoștința pentru rodnica slujire.

DSCN7856După Sfânta Liturghie a avut loc, în cadrul Proiectului „Luna credincioşilor”, sărbătorirea familiilor care au împlinit anul trecut 50 de ani de căsătorie. Aceste familii au fost felicitate din fața Sfântului Altar de către preoții parohiei, au primit flori, iar la final toți credincioșii prezenți la biserică le-au cântat ”La mulți ani!”, împreună dând slavă lui Dumnezeu pentru anii frumoși care au fost.
De asemenea, în acest cadru festiv a fost sărbătorit și Gavril Cătinaș la împlinirea vârstei de 95 de ani. Sărbătorirea credin­cioșilor care au împlinit 90 de ani și care au depășit această vârstă face parte dintr-un proiect intitulat ”Flori pentru părinții, bunicii și străbunicii noștri”, prin care nonagenarii sunt felicitați DSCN7853în biserică sau sunt vizitați de către preot, însoțit de credincioase din Comitetul Parohial, pentru o rugăciune și un mic dar.

Proiectul „Luna credin­cioșilor” cuprinde în continuare următoarele evenimente: în data de 17 ianuarie are loc sărbătorirea familiilor care s-au cununat în anul 2015 în Biserica „Naşterea Domnului”; pe 24 ianuarie va avea loc sărbătorirea credin­cioșilor de toate vârstele care au avut succese deosebite la com­petiții județene, naționale și internaționale în toate domeniile: literatură, muzică, sport, știință; pe 31 ianuarie va avea loc desemnarea „Celui mai fidel cititor” al bibliotecii parohiei- biblioteca are un fond de publicaţii în jur de 10.000 de volume, după cum a transmis pentru Radio Renașterea, reprezentantul parohiei Marilena Asănică.

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...