Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Monument închinat eroilor din Târlișua, sfințit de Ziua Națională a României

de | dec. 1, 2020

Marți, 1 Decembrie 2020, de ziua Națională a României, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul comunității din Târlișua, județul Bistrița-Năsăud.

Cu acest prilej, de la ora 14:00, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a oficiat o slujbă de Te Deum și a binecuvântat un monument ridicat în amintirea bravilor eroi locali căzuți pe câmpurile de luptă din Primul și al Doilea Război Mondial.

Monumentul a fost amplasat în fața clădirii care adăpostește Biblioteca comunală „Liviu Rebreanu” și Căminul Cultural din Târlișua, locul de naștere al scriitorului Liviu Rebreanu.

Evenimentul a avut loc în format restrâns, în prezența autorităților administrației publice locale și județene, cu respectarea măsurilor igienico-sanitare prevăzute în reglementările aflate în vigoare, la nivel național, privind prevenirea şi limitarea răspândirii coronavirusului.

Mai multe fotografii AICI 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...