Credincioşii ortodocşi din Ilva Mică au participat luni, 31 iulie 2017, în pelerinajul anual organizat de cei doi preoți din localitate, Iuliu Brici şi Potra Ştefăniță, care i-au şi însoțit în acest periplu duhovnicesc. Cei 100 de pelerini au vizitat mănăstirile din județul Sălaj, unde s-au închinat şi s-au rugat la mănăstirile Strâmba şi Bic, dar au vizitat şi Catedrala din Zalău. La Mănăstirea Bic, pelerinii au fost întâmpinați de stareța aşezământului monahal, care a stat de vorbă cu ei şi le-a împărtăşit câteva gânduri din experiența sa duhovnicească. Acest pelerinaj a devenit deja o tradiție pentru comunitatea de ortodocşi din localitate şi se doreşte a fi continuat în fiecare an, a transmis pentru radio Renașterea, corespondentul în protopopiatul Năsăud, pr. Paul Gavriloaie.
Parohia „Sfânta Treime” din Cluj-Napoca deschide Centrul de zi pentru copii cu dizabilități „Sfântul Grigorie Luminătorul”
Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime” din Cluj-Napoca își extinde în mod semnificativ misiunea filantropică prin obținerea Licenței de Funcționare pentru un nou și vital serviciu social. Este vorba despre Centrul de zi de recuperare pentru copii cu dizabilități...










