Preasfințitul Părinte Iustin a împlinit 28 de ani de arhierie

de | apr. 17, 2022 | Aniversări și comemorări

Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a împlinit duminică, 17 aprilie 2022,  28 de ani de arhierie.

Profil biografic

Episcopul Iustin s-a născut în 23 iunie 1961 în comuna Rozavlea, judeţul Maramureş din părinţi creştini ortodocşi Ştefan şi Maria Hodea, fiind cel de-al patrulea copil al familiei.

A urmat primele opt clase la Şcoala Generală Octavian Goga din localitate, iar în 1976, la vârsta de paisprezece ani a intrat în obștea Mănăstirii Sfânta Ana – Rohia, ca frate. A urmat treapta întâi de Liceu în satul natal, petrecând vacanţele în Mănăstire.

În anul 1979 a fost transferat, cu aprobarea IPS Teofil Herineanu, la Seminarul din Cluj Napoca pe care l-a absolvit în anul 1983.

În anul 1983 a fost hirotonit diacon, iar apoi preot, pe seama Mănăstirii Rohia. În 1985 a fost tuns în monahism avându-l naş de călugărie pe PS Justinian Maramureșanul, primind numele de Iustin.

Ca ieromonah slujitor la mănăstirea Rohia, a îndeplinit şi ascultarea de secretar al mănăstirii.

În anul 1988 s-a înscris la Institutul Teologic Universitar Sibiu pe care l-a absolvit în anul 1992.

Tot în 1988, IPS Arhiepiscop Teofil al Clujului i-a încredinţat conducerea provizorie a Mănăstirii Rohia, iar în ianuarie 1989 a fost numit stareţ al acestei mănăstirii. În 1990 a devenit protosinghel, iar în anul 1993, la propunerea PS Justinian, Sfântul Sinod aprobă ridicarea sa la rangul de arhimandrit.

În 22 martie 1994 Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române aprobă alegerea sa în postul de Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureşului şi Sătmarului cu titlul de Sigheteanul.

În 17 aprilie 1994 a avut loc la Mănăstirea Sfânta Ana hirotonia în arhiereu, oficiată de către IPS Antonie Plămădeală, IPS Bartolomeu al Clujului şi PS Justinian al Maramureşului şi Satmarului.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a ales pe Preasfinţitul Părinte Iustin în demnitatea de Episcop al Maramureşului şi Sătmarului în şedinţa din 16 decembrie 2016. Întronizarea a avut loc în data de 27 decembrie 2016, la Baia-Mare.

Ultimele articole

Sf. Mc. Petroniu, ocrotitor spiritual pentru Episcopul Sălajului

Sf. Mc. Petroniu, ocrotitor spiritual pentru Episcopul Sălajului

Episcopul Sălajului  își serbează onomastica în ziua de cinstire a Sfântului Mucenic Petroniu, un martir care a suferit chinuri cumplite pentru credința în Hristos în secolul II, pe timpul împăratului roman Adrian. Episcopul Petroniu Sa s-a născut în 30 noiembrie 1965...

26 iunie – Ziua Drapelului Naţional

26 iunie – Ziua Drapelului Naţional

Din anul 1998, românii sărbătoresc în fiecare an, în data de 26 iunie, Ziua Drapelului. Aşa cum prevede Constituţia României, drapelul tricolor este un simbol naţional, alături de stemă, sigiliu şi imn. În forma actuală, Constituţia stabileşte, prin Articolul 12, că...

Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia împlineşte 50 de ani

Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia împlineşte 50 de ani

Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia, Arhiereul-vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei, împlinește joi, 13 mai 2021, 50 de ani de viață. Preasfințitul Părinte Teofil de Iberia s-a născut pe 13 mai 1971 localitatea Desești, județul Maramureș, din părinții...

139 de ani de la naşterea protopopului martir Aurel Munteanu

139 de ani de la naşterea protopopului martir Aurel Munteanu

S-au împlinit în data de 2 mai, 139 de ani de la naşterea protopopului martir Aurel Munteanu. Pr. Aurel Munteanu s-a născut la data de 2 mai 1882, la Merghindeal, Sibiu. A studiat teologia la Sibiu și Blaj. În 1907 a fost hirotonit preot pe seama parohiei Valea...