Radio RENAȘTEREA

 LIVE

PS Episcop Iustin, revedere după 25 de ani la Sibiu

de | iul. 28, 2017

Preasfințitul Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Sibiu, cu ocazia întâlnirii de 25 de ani de la terminarea Facultății de Teologie, la care au slujit sau au asistat și foștii studenți ai Facultății de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, veniți pentru revedere. În timpul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului după profesorii și cursanții trecuți la Domnul în acest sfert de secol. După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Te-Deum-ului de mulțumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra absolvenților în cei 25 de ani de la absolvire. Un alt moment important și emoționant a fost cel al „strigării” catalogului, care a avut loc în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu”, când fiecare absolvent a răspuns „prezent” și a prezentat celor de față împlinirile în cei 25 de ani care au trecut.

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...