Preasfințitul Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Sibiu, cu ocazia întâlnirii de 25 de ani de la terminarea Facultății de Teologie, la care au slujit sau au asistat și foștii studenți ai Facultății de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, veniți pentru revedere. În timpul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului după profesorii și cursanții trecuți la Domnul în acest sfert de secol. După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Te-Deum-ului de mulțumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra absolvenților în cei 25 de ani de la absolvire. Un alt moment important și emoționant a fost cel al „strigării” catalogului, care a avut loc în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu”, când fiecare absolvent a răspuns „prezent” și a prezentat celor de față împlinirile în cei 25 de ani care au trecut.
Părintele Ioan Dâmbu, Cetăţean de onoare al comunei Zagra
Duminică, 21 iulie 2024, comunitatea euharistică din Zagra l-a primit pe noul său păstor duhovnicesc, în persoana Părintelui Vălean Ioan Grigore, după ce Părintele Ioan Dâmbu s-a pensionat, începând cu data de 1 iulie, în urma unei slujiri de aproape jumătate de veac...