Preasfințitul Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Mitropolitană din Sibiu, cu ocazia întâlnirii de 25 de ani de la terminarea Facultății de Teologie, la care au slujit sau au asistat și foștii studenți ai Facultății de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu, veniți pentru revedere. În timpul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba Parastasului după profesorii și cursanții trecuți la Domnul în acest sfert de secol. După Sfânta Liturghie a fost săvârșită slujba Te-Deum-ului de mulțumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra absolvenților în cei 25 de ani de la absolvire. Un alt moment important și emoționant a fost cel al „strigării” catalogului, care a avut loc în Aula „Mitropolit Ioan Mețianu”, când fiecare absolvent a răspuns „prezent” și a prezentat celor de față împlinirile în cei 25 de ani care au trecut.
Constituirea noii Adunări Eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, mandatul 2026-2030
Ședința de constituire a noii Adunări Eparhiale a Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, pentru mandatul 2026-2030, a avut loc marți, 9 iunie 2026, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, sub președinția...






