Radio RENAȘTEREA

 LIVE

„Rugați-vă cu glas tare” – O expoziție de suflet, inspirată din Psaltirea lui David, la Muzeul din Bistrița

de | mart. 5, 2025

Luni, 10 martie 2025, la ora 17:00, la Muzeul din Bistrița (Str. General Grigorie Bălan nr. 19), va avea loc vernisajul unei expoziții de pictură, inspirată din Psaltirea lui David. Evenimentul va fi onorat de prezența Preasfințitului Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

„Rugați-vă cu glas tare – cu pensula în mână, în urma Psalmilor lui David”

Expoziția, semnată de artistul plastic Horia Țigănuș,  aduce în fața privitorilor integrala celor 150 de psalmi ai lui David, transpuse în imagine printr-un limbaj vizual simbolic. Custodele expoziției este pr. Crin Triandafil Theodorescu.

Această expoziție nu este doar o simplă expresie artistică, ci o mărturisire vizuală a rugăciunii, unde fiecare lucrare poartă amprenta unei meditații. Pe un fond predominant albastru, artistul reușește să redea starea de contemplație, dragostea de Dumnezeu și dorul de Cer.

Unde și când?
Luni, 10 martie 2025
Ora 17:00
Muzeul din Bistrița, Str. General Grigorie Bălan nr. 19

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Mai multe din Cultură | Arhiva