Sfânta Matrona din Moscova:
„Să-ți faci semnul crucii mai des, fiindcă te păzește ca un lacăt pe ușă. Mântuiește-te și te apără cu puterea cinstitei și de viață dătătoarei Cruci.
Pe umărul nostru stâng stă un demon, iar pe cel drept un înger păzitor. Fiecare om are cărțile sale: în una se scriu păcatele și în cealaltă faptele bune.”





