Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Ziua Națională a României, sărbătorită în mod deosebit la Huedin

de | dec. 3, 2016

Ziua naţională a României a fost prilej de mare sărbătoare la Huedin, aceasta debutând cu slujba de Te-Deum, în centrul oraşului. Oficialitățile locale și Protopopiatul Ortodox Huedin au depus coroane de flori, în memoria înfăptuitorilor Marii Uniri.

Sărbătoarea a continuat la sediul Protopopiatului Huedin, unde s-a organizat un moment festiv, care a constat în intonarea de cântece patriotice şi colinde. Au concertat: Grupul Vocal Folcloric ’„Junii Vlădesei”, coordonat de dl. Florin Ciorte, care a pus în scenă micile talente ale zonei; Corul Centrului Catehetic „Protopop Aurel Munteanu”, format din tinerii şi copiii celor trei parohii ale orașului Huedin, sub îndrumarea Pr. Tudor Petrovici şi a doamnei preotese Cruciţa Petrovici, care au adus recunoștință zilei naţionale şi au vestit Naşterea Domnului celor prezenţi.

Activităţile dedicate zilei de 1 Decembrie s-au încheiat cu un concert de colinde, susţinut de Corala „Glasul Apusenilor” a Protopopiatului Huedin, care a luat fiinţă cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Andrei, începând cu data de 1 noiembrie 2016. Corala este formată din preoţi şi doamne preotese din Protopopiatul Huedin. Nou înfiinţata corală este dirijată de Pr. Ştefan Tataru, preot paroh al Parohiei Ortodoxe Păniceni.

Cei prezenţi au luat parte la o agapă frăţească, în sala de protocol a Protopopiatului Huedin. Tinerii prezenți au primit în dar un steguleț tricolor și o iconiță cu Sfântul Andrei, ocrotitorul României, a transmis pentru radio Renașterea, Pr. Protopop Dan Lupuțan.

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Hramul bisericii „Sfânta Treime” din Gherla

Luni, 1 iunie 2026, când Biserica Ortodoxă a sărbătorit praznicul Preasfintei Treimi, biserica cu hramurile „Sfânta Treime” și „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Gherla și-a cinstit hramul principal. Cu acest prilej, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie a fost...

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Ședința administrativă a preoților din Protopopiatul Bistrița

Sediul Protopopiatului Ortodox Român din Bistrița a găzduit ședința administrativă lunară a preoților din întreaga circumscripție. Întâlnirea, desfășurată sub președinția Părintelui Protopop Ioan Marius Pintican, a reunit laolaltă clerici din protopopiat și invitați...