Luni, 6 ianuarie 2020, de praznicul împărătesc al Botezului Domnului, Preasfinţitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare, înconjurat de soborul slujitor al Catedralei și a oficiat sfinţirea Aghiazmei Mari.Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corul „Doxologia” al Catedralei Episcopale „Sfânta Treime”, dirijat de prof. dr. Cosmin Lauran. Catedrala a fost arhiplină de credincioşi, cărora Preasfinţitul Părinte Episcop Iustin le-a vorbit despre parznicul împărătesc al Botezului Domnului. După încheierea Sfintei Liturghii, ierarhul a ieşit, împreună cu soborul şi credincioşii pe esplanada Catedralei Episcopale „Sfânta Treime”, unde a oficiat slujba de sfinţire a Aghiazmei Mari.
Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul”, oferit de PS Iustin unei doamne în vârstă de 100 de ani
Episcopul Iustin al Maramureșului și Sătmarului i-a oferit luni Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” doamnei Ioana Mîrza din Rozavlea, Maramureș, la aniversarea a 100 de ani. Distincția a fost oferită personal de ierarh, în semn de înaltă apreciere și cinstire cu...