„Nu am om”, spune, lipsit de ajutorul semenilor, slăbănogul de la scăldătoarea Vitezdei. Împovărat nu doar de neputința trupească, ci și de apăsarea singurătății printre oameni, de orbirea și neștiința că „unul altuia suntem mădulare”, e alinat cu mângâierea minunată a Nazarineanului. Vindecat. Mântuit. Toate, doar prin singur Cuvântul Său.
Vă chemăm, în lunea de după Duminica Slăbănogului, la sfat și cuvânt duhovnicesc, pentru o seară de reflecție la chemarea de a fi om unul altuia, la singura și deplina poruncă a iubirii. Ne va vorbi despre aproape… un oaspete de departe, părintele Octavian Blaga, care însoțește, în câteva centre de îngrijire paliativă din Canada, pe cei aflați în pragul sfârșitului acestei vieți.
Obștea Memorialului Gherla s-a întâlnit încă de anul trecut cu cartea părintelui, intitulată „Iubirea”; prilejul de a-l cunoaște pe autor rotunjește o experiență pe care ne bucurăm să o mijlocim, împreună cu monahul Moise, după puterile noastre puține.
Vă așteptăm cu dragoste frățească la o vorbire cu folos despre iubirea de aproape. Hristos a Înviat!
Vorbirea de aproape
Pr. Octavian Blaga
Luni, 27 mai, ora 19
Memorialul Gherla