Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, a participat joi, 25 mai 2023, la solemnitățile oficiale organizate cu prilejul Zilei Eroilor la Monumentul Ostașului Român din Municipiul Baia Mare. Cu acest prilej, Preasfinția Sa a oficiat o slujbă de pomenire pentru eroii, ostașii și luptătorii români din toate timpurile și din toate locurile, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă, în lagăre și în închisori, pentru apărarea patriei și a credinței ortodoxe strămoșești, pentru întregirea neamului, pentru libertatea și demnitatea poporului român. Răspunsurile liturgice au fost date de membrii Grupului Psaltic „Theologos” al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului. La festivităţi au luat parte parlamentari, prefectul judeţului Maramure, Rudolf Stauder, membri ai administraţiei naţionale, judeţene şi municipale, cadre militare active, în rezervă şi retragere, elevi, cetăţeni ai municipiului, membri ai asociaţiilor militare.
Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul”, oferit de PS Iustin unei doamne în vârstă de 100 de ani
Episcopul Iustin al Maramureșului și Sătmarului i-a oferit luni Ordinul „Crucea Justinian Arhiepiscopul” doamnei Ioana Mîrza din Rozavlea, Maramureș, la aniversarea a 100 de ani. Distincția a fost oferită personal de ierarh, în semn de înaltă apreciere și cinstire cu...