De ce a fost ales anul 2022 ca an omagial al rugăciunii și al sfinților isihaști? Deoarece s-a constatat o necesitate a accentuării rolului rugăciunii în viața Bisericii și a credincioșilor, și acest lucru mai ales în contextul restricțiilor cauzate de situația pandemică mondială, dar și pentru că se poate constata că viața de rugăciune slăbește, creștinii având mereu alte preocupări decât a se ruga, uitând adesea că rugăciunea este temelia vieții și a creșterii spirituale a omului.
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)