România se află la o cotitură! Văzând cum tăvălugul abominabil se prăvălește peste bătrânii din căminele groazei, se pune problema cum s-a ajuns ca orice minim sentiment de empatie să fie anihilat de varianta monstruoasă a omului nou.
Problema este de calitate emoțională și instituțională a României 2023. Când lipsește ceea ce a subliniat chiar aici Radu Preda, acea tresărirea emoțională la nevoile semenilor nostri, ajungem să trăim vremuri în care trebuie reacționat răspicat, prin vocea clară și lucidă a teologiei sociale ortodoxe. Cu atât mai mult, cu cât Biserica are misiunea profetică de a nu tăcea și oferă modele de bune practici.
![DOXA - Inteligența credinței DOXA - Inteligența credinței](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2023/04/Podcast-Doxa-copy-200x200.jpg)