Taina Sfintei Treimi este pentru noi, pentru Biserica Ortodoxă, pentru credința noastră, cea mai importantă dintre dogmele credinței. Potrivit acesteia, Dumnezeu Unul în ființă și întreit în Persoane, este, în Sine Însuși, comuniune desăvârșită și infinită de iubire. Iar mântuirea și dumnezeirea noastră constă în aceea că Dumnezeu extinde relațiile afectuoase dintre Persoanele divine și la creaturile conștiente.
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)