Există orașe sau chiar țări întregi care se definesc prin cei care se întâlnesc în ele. Precum un port sau aeroport. Cum aceste întâlniri sunt de regulă simple și superficiale intersecții, cu atât mai important este să vedem în ce constă harisma gazdei altora, talentul așa zicând de a fi tu însuți, primindu-i pe alții. Că ajungi, cu vremea, să te transformi tu însuți, să împrumuți trăsături, asta este nu mereu conștientizata șansă a locurile de intersecție. Din acest punct de vedere, Clujul poate fi numit, simplu, poarta și în același timp inima Ardealului.
![DOXA - Inteligența credinței DOXA - Inteligența credinței](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2023/04/Podcast-Doxa-copy-200x200.jpg)