După anul 1989, din noua generație de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române a făcut parte și IPS Părinte Mitropolit Andrei, care de-a lungul păstoririi sale a dovedit a avea „o harismă deosebită a elecțiunii, a punerii oamenilor potriviți la locurile potrivite, a găsirii de soluții umane la complicate situații și crize”. (Radu Preda)
Om fundamental bun și căutător insistent de pace, IPS Părinte Mitropolit Andrei a reușit într-un timp record să ofere Teologiei Ortodoxe clujene o casă pe măsură, cu toate provocările inerente statutului și contextului unei societăți profund secularizată.
Întru mulți, sănătoși și neumbriți ani!
![Radio Renasterea Radio Renasterea](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)