Cultul creștin prilejuiește o întâlnire intimă cu Dumnezeu; el ne aduce pe noi pe pragul altei lumi și ne pune în contact cu o lume metafizică. Acest aspect este exprimat foarte bine în rugăciunile, cântările Bisericii și în actele de cult. În acest sens, amintim o cântare care se cântă în Postul Mare: „În Biserica slavei Tale stând, în cer ni se pare a fi.” Sesizăm astfel că suntem introduși în altă lume, că prin mijlocirea cultului putem accesa o altă lume, lumea Împărăției lui Dumnezeu.
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)