Data de 24 septembrie a fiecărui an ne prilejuiește întâlnirea cu Sfântul Cuvios Siluan Athonitul dar și comemorarea lui liturgică. E o ocazie de a ne aduce aminte de acest om al lui Dumnezeu, de o trăire duhovnicească excepțională, discret, dar și adânc ancorat în tradiția Bisericii. Taina sa ne-a fost împărtășită de ucenicul său, Cuviosul Sofronie Saharov, care, prin cărțile publicate, a dat mărturie în lume despre experiența spirituală a Sfântului Siluan. Această experiență a avut reverberații în întreaga lume ortodoxă și nu numai.
![Sfinții Părinți, contemporanii noștri Sfinții Părinți, contemporanii noștri](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2023/08/Sf-Parinti-Palimaru-podcast-200x200.jpg)