În întâlnirea cu femeia samarineancă, Mântuitorul Hristos revelează principiul fundamental al cultului Noului Legământ, principiu care va deosebi radical cultul creștin de cultul iudaic și, bineînțeles, de cultele religiilor păgâne. Invocând natura spirituală a lui Dumnezeu, Mântuitorul Hristos învață că odată cu venirea Sa în lume, adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr – „căci Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să I se închine în duh și în adevăr” (In 4, 24).
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)