Radio RENAȘTEREA

 LIVE

Procesiunea Bucuriei pe străzile Bistriței

de | iul. 30, 2017

Unul dintre cele mai speciale momente din cadrul Întalnirii Tinerilor Ortodocși din Mitropolia Clujului de la Bistrița a fost Procesiunea Bucuriei.

Procesiunea, gândită de organizatori ca „o sărbătoare a comuniunii în Hristos”, a început sâmbătă seara, în jurul orei 18:00, de la Biserica Sfânta Ana și fost condusă de ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și de Preasfințitul Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi. La pelerinaj au participat alături de cei peste 1000 de tineri, preoți și protopopi din zona Bistriței, dar și din alte județe ale țării, autorități locale și reprezentantanți ai instituțiilor publice. S-au alăturat procesiunii și un număr mare de bistrițeni, de toate categoriile de vârstă, unii dintre ei în costume tradiționale. Pe parcursul procesiunii religioase s-au intonat pricesne și cântece patriotice.

La finalul Procesiunii Bucuriei, pe scena amenajată în curtea Protopopiatului Ortodox Bistrița, rugăciunea de seară a fost rostită de Preasfințitul Părinte Iustin Maramureșanul și de Arhid. Claudiu Ioan Grama, Consilier de misiune și protocol al Arhiepiscopiei Clujui.

În cuvântul de învățătură adresat tinerilor Preasfințitul Părinte Iustin i-a îndemnat să nu își irosească  niciodată, timpul pe care îl trăiesc:

„Să nu irosim  niciodată, timpul pe care îl trăim! Or, frățiile voastre, tocmai acest lucru îl faceți: ați ales cartea cea mai bună, ați ales să mărturisiți, într-o lume care se descreștinează, credința pe care o aveți, calea pe care o urmați și să arătați că știți ceea ce doriți de la viață! Noi, păstorii de suflete, suntem fericiți că avem un tineret încă creștin!”.

 

DISTRIBUIE

z

ASCULTĂ LIVE

RADIO RENAȘTEREA

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

A început Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel 2026

Luni, 8 iunie, credincioșii ortodocși intră în Postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, cunoscut în popor și sub denumirea de „Postul Sânpetrului”. Anul acesta, perioada de pregătire spirituală va avea o durată de 21 de zile, fiind cel mai lung post dedicat celor doi...

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

Slujire arhierească în Lechința, județul Bistrița-Năsăud

În Duminica întâi după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor), 7 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din localitatea Lechința, județul Bistrița-Năsăud. Cu...