Rugăciunea este cea dintâi și cea mai proprie îndatorire a Bisericii creștine. De aceea, încă de la începutul creștinismului, cei care intrau în Biserică, cei care formau trupul mistic al lui Hristos, stăruiau în învățătura Apostolilor, în comuniunea frățească, în frângerea pâinii sau celebrarea Euharistiei, dar și în rugăciune, după cum se arată în Cartea Faptele Apostolilor, capitolul al doilea.
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)