„Rugați-vă neîncetat!” , îndeamnă Sfântul Pavel, căci rugăciunea este izvorul ființei noastre și forma cea mai intimă a vieții noastre. Intră în cămara ta și închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns. Aceste cuvinte ne îndeamnă să intrăm în noi înșine și să facem aici un altar; locul cel tainic este inima omenească. Viața de rugăciune, densitatea, profunzimea, ritmul său, măsoară sfințenia noastră sufletească și se descoperă nouă înșine.
![Universul liturgic al Ortodoxiei Universul liturgic al Ortodoxiei](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)