În fiecare an, pe data de 3 februarie, Biserica noastră prăznuieşte un sfânt rus, considerat Apostolul Japoniei. Este vorba de Sf. Nicolae Kasatkin care a propovăduit Evanghelia şi credinţa ortodoxă în ţinuturile nipone. Graţie misiunii lui, există astăzi o Biserică Ortodoxă Autonomă a Japoniei, cu propriii ei ierarhi, preoţi şi credincioşi. Deşi ivită în spaţiul istoric şi cultural european, Ortodoxia e răspândită astăzi pe întreg mapamondul, acesta datorită unor mari misionari, între care se numără, la cumpăna veacurilor XIX-XX, şi Sf. Ierarh Nicolae Kasatkin.
Rațiunea unei chemări și nelogica unei urmări | Duminica a 2-a după Rusalii
Ev. Matei 4, 18-23; Chemarea primilor Apostoli „Pe când umbla pe lângă Marea Galileii, a văzut pe doi fraţi, pe Simon ce se numeşte Petru şi pe Andrei, fratele lui, care aruncau mreaja în mare, căci erau pescari. Şi le-a zis: Veniţi după Mine şi vă voi face pescari de...



