Pe data de 7 decembrie a fiecărui an, Biserica noastră face pomenirea Sfântului Ierarh Ambrozie, episcopul Milanului. A trăit în veacul IV. Un om cu o educație aleasă, o personalitate puternică, un demnitar cu autoritate dar mai ales un cald păstor de suflete. În timpul păstoririi sale, Biserica și-a impus învățătura în fața ofensivei ariene, iar ca episcop a câștigat dragostea poporului și respectul împăratului. A fost și un important autor patristic, dovedind profunzime dar și vaste cunoștințe. A rămas peste timp un model de episcop.
![Sfinții Părinți, contemporanii noștri Sfinții Părinți, contemporanii noștri](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2023/08/Sf-Parinti-Palimaru-podcast-200x200.jpg)