Anul acesta se împlinesc 150 de ani de la naşterea Sfântului Siluan Athonitul, un sfânt pe care Biserica noastră îl prăznuieşte pe data de 24 septembrie. A fost un sfânt cu totul aparte pentru vremurile noastre şi e foarte iubit astăzi. Sfântul Siluan a întrupat în persoana sa idealul de viaţă spirituală propus de Mântuitorul Iisus Hristos. Experienţele sale spirituale vădesc înălţimea duhovnicească la care a ajuns dar şi anii de nevoinţă pe care a trebuit să-i petreacă. Aceste experienţe însă transmit un mesaj omului din timpul nostru, cufundat adesea în deznădejde şi lipsă de sens. Mesajul Sfântului Siluan ar fi rămas ascuns pentru urmaşi dacă personalitatea lui n-ar fi fost pusă în lumină de Cuviosul Părinte Sofronie Saharov. Graţie lui cunoaştem astăzi ce a trăit şi scris Sfântul Siluan Athonitul. Tot graţie Părintelui Sofronie, moştenirea spirituală a Sfântului Siluan s-a răspândit în lumea întreagă.
Cuviosul Paisie Aghioritul – 100 de ani la naștere
Pe data de 25 iulie s-au împlinit 100 de ani de la nașterea Cuviosului Paisie Aghioritul, unul dintre cei mai mari sfinți contemporani, ale cărui învățătură și prezență printre noi au fost o mare binecuvântare de la Dumnezeu. În momentul de față, la mormântul său de...