În această emisiune vom vorbi despre tineri şi problemele lor, dintr-o perspectivă duhovnicească. Cei care poartă de grijă astăzi tinerilor sunt foarte uşor tentaţi să mustre, să identifice anumite probleme, să sancţioneze derapajele morale. Este mult mai greu de găsit soluţii. Şi totuşi, trebuie acceptat faptul că mulţi tineri sunt cufundaţi în patimi; trebuie acceptat totodată faptul că provocările, tentaţiile la care sunt supuşi sunt mult mai complexe decât cu câteva decenii în urmă. În plus, tinerii simt că Biserica, prin păstorii ei, le vorbeşte o limbă fie pe care nu o înţeleg, fie pe care o consideră învechită, fie pe care nu vor să o primească pe motivul afirmării libertăţii. În mod cert, doar Duhul Sfânt poate inspira păstorii duhovniceşti să găsească modalitatea potrivită de adresare către tineri în aşa fel încât cuvântul lor şi gândul lor să rodească un nou început în viaţa tinerilor. Veţi putea urmări în această emisiune un interviu cu Părintele Nicolae Tănase, preot în parohia Valea Plopului din judeţul Prahova.
![Cuviosul Paisie Aghioritul – 100 de ani la naștere](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2023/09/Sf-Parinti-Palimaru-featuredimg-1080x675.jpg)
Cuviosul Paisie Aghioritul – 100 de ani la naștere
Pe data de 25 iulie s-au împlinit 100 de ani de la nașterea Cuviosului Paisie Aghioritul, unul dintre cei mai mari sfinți contemporani, ale cărui învățătură și prezență printre noi au fost o mare binecuvântare de la Dumnezeu. În momentul de față, la mormântul său de...