Veta Biriș, interpreta de muzică populară și patriotică, originară din comuna Veseuș, județul Alba, a avut amabilitatea să ne împărtașească câteva dintre amintirile și planurile sale.
Prin glasul său și-a dăruit cântecul ca rasplată pentru lacrimile istoriei, o istorie scrisă la Blaj, pe Câmpia Libertații, cu sufletul tuturor românilor.
A călătorit peste mări și țări, pe muzica ei românii se iubesc, se bucură sau se întristează. Pentru că Veta Biris cânta despre sufletul nostru, al românilor.
Partea I a interviului:
![Radio Renasterea Radio Renasterea](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)