Psalmul a fost plasat în genul literar liturgic al rugăciunilor de intrare la cult, echivalente cu actul penitențial actual înainte de celebrarea euharistică. Pentru ca nu cumva cultul să se reducă la un complex de rituri, cel care îl celebrează trebuie să verifice mai întâi legătura profundă dintre rugăciune și viață, dintre cult și caritate. Dacă omul, la finalul acestei introspecții, nu se găsește cu mâinile curate și inima curată (Psalm 24, 4), nu poate iniția rodnic dialogul cu Dumnezeu.
Tradiția creștină a considerat psalmul acesta ca fiind o rugăciune a catehumenilor, care se pregătesc de Sfântul Botez, însoțind Biserica în periplul ei de pregătire mistică în vederea celebrării Paștelui.
![Cartea Psalmilor - Exegeză și Teologie Cartea Psalmilor - Exegeză și Teologie](https://radiorenasterea.ro/continut/uploads/2022/05/Cartea-Psalmilor-Podcast-200x200.jpg)