În această zi, cea de-a treia și ultima a ceea ce conștiința răsăritului creștin numește Slujba Mirelui Ceresc, se face pomenire de femeia păcătoasă care a uns cu mir de mare preț pe Mântuitorul Hristos, prefigurând moartea Lui.
De asemenea se face pomenire și de trădarea lui Iuda, care în această zi s-a întâlnit cu elitele lui Israel și a acceptat să devină vânzător de sânge nevinovat, primind și prețul acestui odios act.
![Cuvinte de învățătură Cuvinte de învățătură](https://radiorenasterea.ro/continut/plugins/seriously-simple-podcasting/assets/images/no-album-art.png)