Cartea „Meandrele istoriei” scrisă de Ion Lazăr, teolog și fost tenor al Operei Române din Cluj-Napoca a fost lansată duminică, 19 iulie 2015, în biserica Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Cluj-Napoca. Autorul cărții a mărturisit că s-a inspirat din operele marilor personalități ale istoriei românilor, Nicolae Iorga și Nicolae Bălcescu. Dânsul evidențiază că de-a lungul istoriei potrivnicii noștri au încercat să jefuiască averile și bogățiile acestei țări și nu s-au mulțumit cu actele materiale încercând să ne fure și credința. El face referire și la noile provocări ale creștinilor, cum ar fi scoaterea religiei din școli. Atât credința cât și istoria au fost reunite în această carte oferind cititorului un ajutor de mare folos. În final, scriitorul și solistul Operei Române Ion Lazăr a rememorat momente petrecute acum 30 de ani tot în această biserică și i-a îndemnat pe credincioși să rămână statornici credinței străbune.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...