Duminică 26 Aprilie 2015, începând cu ora 16.00, în parohia ortodoxă Măluț din Protopopiatul Beclean, Jud. Bistrița-Năsăud, a avut loc primul cerc preoțesc din anul acesta al preoților din zona Becleanului, prilej cu care a fost săvârșită Sf. Taină Maslu, la care au luat participat o mare parte a credincioșilor din această parohie. Cuvântul de învățătură cu tema „Taina Preoției după Sf. Ioan Gură de Aur” a fost rostit de P.C. Pr. Valerian Vaida de la Parohia Cristeștii Ciceului. La final, Pr. Paroh Dumitru Știr, a mulțumit preoților și credincioșilor pentru participare, după care s-au îndreptat spre casa parohială unde a avut loc o mică agapă în cadrul căreia s-au discutat diverse probleme duhovnicești pe care le au preoții în parohie.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...