Un grup de 58 de pelerini din Parohia „Adormirea Maicii Domnului”, condus de parohul Dan Hognogi, a mers în pelerinaj la mănăstirile din județul Bistrița-Năsăud: Mănăstirea Piatra Fântânele, cu hramul „Naşterea Maicii Domnului”; Mănăstirea Strâmba, cu hramurile „Sfântul Spiridon al Trimitundei” şi „Duminica Tuturor Sfinţilor”; Mănăstirea Cormaia, cu hramurile „Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul” şi „Buna Vestire”; Mănăstirea Ilva Mare, cu hramurile „Schimbarea la Faţă” şi „Pogorârea Duhului Sfânt” și Mănăstirea Rebra-Parva, cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel”. Pelerinii au avut urcat pe jos câțiva kilometri până la unele mănăstiri. „Bucuria comuniunii, a rugăciunii împreună în locuri binecuvântate cu multă trăire duhovnicească, au adus în sufletul pelerinilor multă liniște, mulțumire și înălțare spirituală, păstrând pentru mult timp în suflet amintirea acestui pelerinaj înălțător, atât pentru trup, cât și pentru suflet”, a arătat unul dintre participanţi.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...