Duminică, 13 decembrie, în localitatea Baciu a avut loc concertul ecumenic de colinde. Evenimentul se desfăşoară anual, aceasta ediţie fiind organizat de Parohia Ortodoxă Baciu. Începând cu ora 16 a fost săvârşită rugaciunea de seară în biserica parohială ce poartă hramul Sfânta Treime. A urmat cuvantul de învăţătură rostit de pr. protopop Dan Hognogi care a subliniat faptul că fiecare dintre noi îşi aduce propriul dar înaintea Pruncului Iisus, rugaciunea, fapta, cântarea.
Seara de colinde a fost deschisă de grupul de colindători din localitatea Ieud, judeţul Maramureş. A urmat prelegerea domnului profesor universitar Marcel Munteanu de la Facultatea de Teologie din Cluj Napoca, tema aleasă fiind închinarea magilor.
A urmat seria de colinde interpretate de corul Parohiei Reformate, corul Parohiei Romano-Catolice, corul Parohiei Ortodoxe Baciu şi corala Protopopiatului Cluj I.
În încheiere pr. paroh, Boca Dumitru a mulţumit pr. Protopop, corurilor participante şi tuturor credincioşilor pentru prezenta la acest eveniment de mare preţ pentru comunitatea creștinilor din localitatea Baciu.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...