La parohia Mociu I, precum și în toate parohiile din Arhiepiscopia Clujului, în perioada postului Sfintei Mării, s-a oficiat slujba paraclisul Maicii Domnului și au fost ținute cateheze despre cele 9 porunci bisericești. Credincioșii ce au luat parte la sfintele slujbe au primit bogată hrană sufletească, atât de necesară pentru a face față ispitelor zilnice. În tot acest post creștinii, alături de elevii din clasele I-VIII de la școala din localitate, care au dat răspunsurile la strană, au adus cinstire Maicii Domnului, prin cântări și pricesne. În plus, a fost inițiat pentru cei mai mici dintre creștini un concurs de bătut toaca. Au participat 19 copii, cu vârste cuprinse între 6-14 ani, cu toții fiind răsplătiți la final cu diplome și diferite premii.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...