Festivitatea de deschidere a noului an şcolar 2018-2019 a început la Școala din comuna clujeană Mociu la ora 10:00 cu slujba de Te Deum, oficiată de preoții Iustin Câmpean şi Toma Grigore Someşan, după ce în dimineața zilei, în biserica ocrotită „Sfântul Nicolae”, s-a oficiat Sfânta Liturghie. La eveniment au participat elevi, profesori și părinți, alături de reprezentanți ai autorităților locale. Preotul Iustin Câmpean a prezentat mesajul Înaltpreasfințitului Arhiepiscop si Mitropolit Andrei la începutul noului an şcolar. Apoi a rostit un cuvânt părintele Grigore Someşan, reprezentanții comunității locale și directorul şcolii. După încheierea festivității, au fost sfințite sălile de clasă, a precizat pentru radio Renașterea părintele Iustin Câmpean.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...