Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” din Cluj-Napoca a fost marți, 7 martie 2017, gazda unui eveniment important pentru elevii Școlii „Constantin Brâncuși”. Însoțiți de profesoara de religie Daniela Necula, elevii clasei a III-a B au venit la biserică, unde s-a desfășurat ora de religie dedicată Sfintei Scripturi. În dialog cu preoții parohiei, Nicolae Buda și Ciprian Taloș, ei au aflat lucruri importante despre Biblie și au avut bucuria de a primi în dar de la parohie, prin donația credincioșilor, 21 de exemplare ale „Bibliei ilustrate pentru copii”, cărți ce le vor fi un sprijin valoros pentru îmbogățirea cunoștințelor la orele de religie. Îndemnul părinților a fost acela de a citi Biblia, măcar câte o pagină în fiecare zi; și așa, pas cu pas, participând atât la ora de religie, cât și la Sfintele Slujbe, vor afla Calea către Dumnezeu și vor învăța să trăiască frumos, având drept modele pe Hristos, Maica Sa și pe sfinți. Elevii după ce au spus pildele pe care le cunosc din Biblie s-au rugat împreună cu preoții slujitori, mulțumind pentru darurile primite.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...