Invitată de Diana Găucă Baidoc la Agenda Culturală, interpreta de muzică folk Claudia Șerdan și-a spus povestea impresionantă de viață, cu amintirile din perioada în care a cântat la „Cenaclul Flacăra” sau cea în care a locuit în Italia, ani buni. Ne-a mărturisit cum a trecut peste momentele grele de pandemie în Lombardia, chitara fiindu-i și atunci cea mai bună prietenă, cum s-a întors în România și a rămas mai mult decât plănuise. Între timp, este înconjurată de familie, de oamenii dragi și abia așteaptă să-și lanseze noul album, realizat în colaborare cu Eugen Mihăescu.
„Ai făcut asta pentru noi toți” | Interviu cu Peter Hurley, realizat de Romina Sopoian în 2019
Pe irlandezul îndrăgostit de România, Peter Hurley, l-am cunoscut pentru prima dată la Biserica Studenţilor din Campusul Studenţesc „B. P. Hasdeu” în 2014. Atunci ne-a vorbit cu multă căldură și deschidere despre modul în care a descoperit valorile tradiţionale...