În ziua prăznuirii Sfintei Cuvioase Parascheva, un grup de credincioşi din cele două parohii din localitatea Ilva Mică, însoţiţi de cei doi preoţi parohi Iuliu Brici şi Potra Ştefăniţă, au plecat în pelerinaj şi s-au rugat la Mănăstirea Râşca Transilvană, a transmis pentru radio Renașterea, pr. Paul Gavriloaie. Credincioşii au participat la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei şi au ajuns la această mănăstire la invitaţia părintelui stareţ dar şi cu dorinţa de a ajuta aşezământul monahal cu alimente şi bani. Legătura credincioşilor din Ilva Mică cu această mănăstire datează din perioada edificării sfintei biserici, construită de către renumitul meşter Valer Siminic, originar din Ilva Mică.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...