Marți 27 octombrie 2015, a avut loc în parohia Ciceu-Mihăiești, Protopopiatul Beclean, Cercul Preoțesc din Zona Cetății Ciceului, în cadrul căreia s-a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în cinstea Sfântului Cuvios Dimitrie Basarabov, prăznuit în această zi. Sfânta Liturghie a fost oficiată de cei 9 preoți din cadrul cercului împreună cu părintele protopop din Beclean, Doru Zinveliu. A slujit și Pr. Protos. Teofan, starețul nou-înființatei Mănăstiri Petru Rareș-Vodă, din localitatea Ciceu-Corabia, a transmis pentru Radio Renașterea părintele George Cetenaș. La finalul Sfintei Liturghii, părintele Alexandru Gherghel din parohia Dumbrăveni a ținut cuvântul de învățătură, în care a explicat credincioșilor rolul și importanta sfințeniei și a sfinților în viața noastră, aducând exemple numeroase din viețile sfinților din pateric. A urmat Taina Sfântului Maslu, la finalul căreia părintele protopop Doru Zinveliu a prezentat pe scurt viața Sfântului Cuvios Dimitrie Basarabov, explicând semnificația acestei sărbători pentru poporul românesc, mai ales că sfintele sale moaște se află spre păstrare în Catedrala Patriarhală din București, loc care devine în ziua sa de prăznuire, cel mai mare loc de pelerinaj.
Premierea elevilor de 10 din Parohia „Sf. Ap. Petru și Pavel” din Cluj-Napoca
Pentru al doilea an consecutiv, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Cluj-Napoca a răsplătit excelența elevilor de gimnaziu de la cele trei școli din aria sa: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” și Școala Gimnazială...